اولین رویداد کارآفرینی و فناوری های امداد و نجات به میزبانی جمعیت هلال احمر

اولین رویداد کارآفرینی و فناوری های امداد و نجات به میزبانی جمعیت هلال احمر

به گزارش روابط عمومی رویداد به نقل از جمعیت هلال احمر کشور؛ دکتر پالش مدیر کل پژوهش و فناوری و سرپرست معاونت پژوهشی موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال احمر کشور بیان کرد : اولین رویداد کارآفرینی و فناوری های امداد و نجات به میزبانی جمعیت هلال احمر برگزار می‌گردد. 

دکتر پالش با بیان اینکه ایران در زمرۀ 10 کشور بلاخیز جهان قرار دارد، گفت:  از میان 41 بلای طبیعی ثبت‌شده، بیش از 30 مورد در ایران به وقوع پیوسته است. در حالی که ایران تنها یک درصد از جمعیت جهان را به خود اختصاص می‌دهد، بیش از 6 درصد از سهم تلفات ناشی از وقوع بلایای طبیعی را دارا است. در میان تمام بلایای طبیعی، احتمال بروز زلزله در ایران بیشتر از سایر موارد است. کشور ما به دلیل موقعیت ویژه‌ جغرافیایی خود و قرارگرفتن روی کمربند آلپ-هیمالیا جزء کشورهای زلزله‌خیز جهان به حساب می‌آید.

وی در ادامه بیان داشت : به‌طور کلی بلایای طبیعی در جهان دلیل آوارگی میلیون‌ها نفر و ویرانی بسیاری از زیرساخت‌های حیاتی است. آمریکای شمالی و آسیای جنوبی مناطقی زلزله‌خیز هستند، آفریقا طعمه قحطی است و تغییرات آب و هوایی تقریباً روی همه نقاط کره زمین تأثیر گذاشته است. از سال 1970، تعداد بلایای طبیعی در سراسر جهان بیش از 4 برابر شده و به 400 بار در سال رسیده است. در این میان با وجود آن‌که برای مدیریت بحران در هنگام وقوع حوادث طبیعی هنوز هم راهی سریع و ساده وجود ندارد، اما تکنولوژی می‌تواند دریچه‌ای امیدبخش باشد. ربات‌ها و پهپادها در مواقع اورژانسی و بحرانی، با قابلیت‌های بسیار خود می‌توانند امدادرسانی کنند. ربات‌ها به قسمت‌های تخریب شده و تحت وارد می‌شوند و عملیات‌ امداد و نجات را تسریع می‌کنند. پهپادها هم می‌توانند برای ارسال کمک‌های امدادی به مردم و نقاط دور از دسترس به کار بیایند.

دکتر پالش با بیان اهداف برگزاری رویداد کارآفرینی و فناوری های امداد و نجات گفت: ایده یابی و ایجاد مشارکت اجتماعی در راستای تولید فناوری های  امداد و نجات، توسعه استارت آپ های فناورانه حوزه امداد و نجات، شناسایی استعدادهای دیجیتالي و هدایت ایشان به تولید محصولات امداد و نجات، هدایت و حمایت از ایده‌ها و ایجاد تسهیلات لازم برای ادامه فعالیت، شناسایی و جذب کارآفرینان بالقوه و یا نوپای آینده، ایجاد بانکی از ایده‌های مرتبط با محورهای موضوعی رویداد و توسعه فضای کار تیمی، تعامل، همفکری و خلاقیت در راستای تولید محتوای امداد و نجات در کشور است

وی ادامه در پایان گفت: ثبت نام در این رویداد، از تاریخ 1 فروردین ماه لغایت 5 اردیبهشت ماه جاری بوده و 12 و 13 اردیبهشت ماه جاری نیز در مرکز جمعیت هلال احمر برگزار خواهد شد.

علاقه مندان جهت شرکت و کسب اطلاعات بیشتر در این رویداد می توانند به درگاه سایت www.helaltech.ir مراجعه نمایند.